First State Champions


TeamYearWeightWrestler
Lenape Valley 2017 145 Nick Palumbo
Seneca 2016 106 Joe Manchio
Keansburg 2015 195 Tyree Sutton
Steinert 2015 113 Brandon Cray
Camden 2014 Hwt Andrew Stevens
Montgomery 2014 195 Anthony Cassar
Haddon Heights 2013 Hwt Alex Thompson
Don Bosco Prep 2012 195 Razohnn Gross
Trenton Central 2012 152 Raamiah Bethea
St. Peter's Prep 2011 189 James Fox
Willingboro 2011 145 James Green
Bogota 2009 145 Emmanuel Ajagbe
Queen of Peace 2009 125 Frank Cagnina
Brearley 2008 215 Jesse Boyden
Howell 2008 112 Joey Langel
Manchester 2008 Hwt Jimmy Lawson
Holy Spirit 2007 189 Mac Mancuso
Ocean Township 2007 145 Nick Menditto
Hopatcong 2006 Hwt Zach Rey
Northern Highlands 2006 103 Fred Santaite
St. Joseph High School - Hammonton 2006 215 Jack Corcoran
Lakeland 2005 145 Tom Fazio
Lawrence 2004 130 Mark Savino
Paramus Catholic 2004 Hwt Diego Crespo
Winslow 2004 171 Vince Jones
West Morris Mendham 2003 119 Steve Adamscik
Delbarton 2002 140 Antonio Mangione
Kingsway 2002 145 Brandon Becker
Cherry Hill West 2001 152 Ryan Cunningham
JFK-Iselin 2001 130 Ed Gutnik
Camden Catholic 2000 135 Mike Booth
Glen Ridge 2000 112 Joe Dubuque
Indian Hills 2000 189 Austin Wall
Wallkill Valley 2000 171 Chris Skretowicz
Cherokee 1999 215 Doug Easlick
Kearny 1999 130 Dave Cordoba
Point Pleasant Boro 1999 125 Jeff Beverly
Sterling 1999 119 Mark Manchio
Point Pleasant Beach 1998 152 Jake Cairns
South River 1998 103 Tom Noto
Eastern 1997 112 Kevin Rucci
Eastern 1997 125 Micah Khan
Lacey 1997 119 Russ Witt
Lower Cape May 1996 215 Shawn Laughlin
Toms River East 1995 112 Pat McGrath
Bergen Catholic 1994 130 Jason Hernandez
Hawthorne 1994 140 Rusty Reed
Governor Livingston 1993 130 Rock Ortega
Jefferson 1993 140 Jeremy Bailer
Livingston 1993 135 Anthony Ialeggio
St. Joseph Regional - Montvale 1993 103 Damion Logan
Washington Township 1993 125 Mike Sandelier
Boonton 1992 140 Francis Dunn
Delran 1992 Hwt Bill Duff
Perth Amboy 1992 152 Ferman Crisco
Southern 1992 189 Bryan Stout
Caldwell 1991 112 Blake Maffei
Kittatinny 1990 140 Steve Dalling
Ocean City 1989 171 Pat Lynch
Overbrook 1989 135 Erik Saunders
Waldwick 1989 103 Hamid Chalileh
Glassboro 1988 140 Sam Laspata
Mendham 1988 112 Brett Raimondo
Mt. Olive 1988 152 Anthony Guidi
Rancocas Valley 1988 119 Eric Childs
Williamstown 1988 125 Brett DiNovi
Bloomfield 1987 136 Art Cuffari
Clearview 1987 189 Greg Van Brill
Cumberland 1987 116 George Chew
Haddon Township 1987 130 Todd Young
Brick Memorial 1986 171 Bob Martin
Central Regional 1985 189 Darnell Myres
Kenilworth 1985 Hwt Tony Siragusa
St. Augustine 1985 123 Bobby Malatesta
Bridgewater East 1984 159 Derek Capanna
Summit 1984 142 Enzo Catullo
Cherry Hill East 1983 149 Tom Nugent
North Bergen 1983 171 John Bott
Ridgefield Park 1983 116 Pete Gonzalez
Paramus 1982 123 Neil Hanley
Paul VI 1982 189 Tim Curry
West Essex 1982 142 Guy Russo
Gateway 1981 122 Greg Rizzo
Holy Cross 1981 148 Rob Kuzy
Manalapan 1981 135 Cary Broad
Nutley 1981 158 John Monaco
Saddle Brook 1981 Hwt Bill Hyman
Voorhees 1981 101 Glenn Hall
Absegami 1980 108 Vinny Levin
Belleville 1980 170 Chris Musmanno
Middlesex 1980 Hwt Jack Wilson
Middletown South 1980 188 Rick Lovato
Ramapo 1980 148 Mark Cannon
Highland 1979 158 Bill Dykeman
Long Branch 1979 129 Luke Skove
Penns Grove 1979 188 Willie Crews
Pitman 1979 Hwt Matt Lauck
St. Benedict's 1979 170 Clarence Richardson
Vernon 1979 148 Jan Michaels
Hackensack 1978 101 Bill Nixon
Madison Central 1978 108 Mike Dougherty
Passaic Valley 1978 115 Jim Pagano
Passaic Valley 1978 141 Tony Surage
Pemberton 1978 129 Darryl Burley
Colonia 1977 158 Joe Draina
Northern Burlington 1977 108 Andy Zuckerman
DePaul 1976 108 Gene Mills
Hasbrouck Heights 1976 Hwt Bill Spindler
Lakewood 1976 135 Doug Parise
Ridge 1976 129 Scott Anderson
Toms River South 1976 158 Jeff Parker
Delaware Valley 1975 148 Jeff Seagraves
Hanover Park 1975 158 Dom DiGioacchino
Lyndhurst 1975 170 Keith Stiehler
Madison Township 1975 108 Joe Dougherty
Neptune 1975 115 Lou Chapman
Sparta 1975 129 Mark Preston
Wall 1975 141 Tom Hoyt
Bridgewater West 1974 129 Ernie Van Ness
Clifton 1974 Hwt Herb Calvert
Jackson Memorial 1974 122 Hector Rivera
Jackson Memorial 1974 135 Edwin Rivera
Manville 1974 141 Dave Specian
Middletown 1974 115 Ken Hopfensperger
Red Bank Catholic 1974 108 Tom Seitz
Belvidere 1973 130 Dave Brandt
Brick Township 1973 178 Dan McCullough
Delsea 1973 141 Chris Ianacone
Millburn 1973 157 Bill Miron
Shawnee 1973 136 Dave Miller
Toms River North 1973 Hwt Bill Ellis
West Morris 1973 123 Greg Cholish
High Point 1971 178 Fred Swanson
J.P. Stevens 1970 115 Gerry Nisivoccia
Parsippany 1970 Hwt Roy Baker
Pascack Hills 1970 148 Gene Ashley
CBA 1969 141 Pete Black
Deptford 1969 157 John Villecco
Mahwah 1969 136 Gary DePatto
Montclair 1969 178 Richard Starr
New Providence 1969 106 John Ferrara
Oakcrest 1969 115 Robert Ciarrocki
Pope John 1969 98 Mike Frick
Warren Hills 1969 Hwt Dale Baldwin
Essex Catholic 1968 178 James Hickey
Lenape 1968 106 Dennis Smith
Pennsville 1968 141 Gregzie White
Randolph 1968 115 Greg Surenian
Bernards 1967 Hwt James McCue
Hackettstown 1967 157 Doug Blake
St. Cecilia 1967 115 James Fiore
Irvington 1966 123 Ralph Manaker
Wayne 1966 141 John Lucia
Bergenfield 1965 98 Bob Hurley
Piscataway 1965 168 John Smith
Ridgewood 1965 123 Robert Whitaker
Scotch Plains 1965 141 Harry Wowchuck
South Freehold 1965 136 Carlos Fontanez
South Plainfield 1965 106 Joe Lemmo
East Paterson 1964 168 George Galler
Edison 1964 141 Steve Povalac
Edison 1964 178 Ed Tomkiewicz
Madison 1964 Hwt Pete Jilleba
Passaic 1964 130 Dave Pruzansky
West Deptford 1964 98 Frank Pulio
East Brunswick 1963 141 Richard Aiello
North Hunterdon 1963 Hwt Paul Goble
Seton Hall Prep 1963 136 Fred Buechel
Cliffside Park 1962 130 Don Milone
Hunterdon Central 1962 157 William Bachardy
Morristown 1960 Hwt Gary Wikander
Watchung Hills 1960 178 Fred Pauser
Westfield 1960 130 Dennis Powers
Collingswood 1959 106 John Leek
Cranford 1959 178 George Craft
Dover 1959 130 Dom Sarinelli
Dover 1959 Hwt Ed Scharer
Vineland 1959 115 John DeSantis
Vineland 1959 136 Hank Mazzoni
Clark 1958 Hwt Joe Sisia
North Plainfield 1958 178 Dick England
Roxbury 1958 123 Carmen Rossi
Fair Lawn 1957 157 Raymond Reichert
Millville 1957 115 Robert Hogan
Haddonfield 1956 157 Charles Sherwood
Springfield 1955 106 Jerry Sachsel
Springfield 1955 130 Ray Bailey
Springfield 1955 141 Richard Scorese
Phillipsburg 1951 104 Sidney Fowler
Rahway 1951 113 Harvey Kirby
Leonia 1950 155 John Fasciano
Plainfield 1950 113 John Pepe
Plainfield 1950 146 Joe Pope
Lodi 1944 155 Anthony Lascari
Dayton 1943 166 C. Johnson
Paulsboro 1942 103 P. Munyon
Woodbury 1942 145 G. Hillman
Woodbury 1942 Hwt H. Baptiste
Somerville 1940 125 J. Teicher
Washington 1940 105 H. Pambianchi
Thomas Jefferson 1938 135 Dom Lepore
Thomas Jefferson 1938 165 Ben Danik
Bound Brook 1937 175 William Zydiak
Roselle Park 1936 95 Herb Farrell
Teaneck 1935 125 Ludlow Gibbons
Teaneck 1935 Hwt Ken Brown
Union 1935 95 Leon Moorman
Union 1935 175 Norman Hansen
Blair 1934 135 George Beban
Blair 1934 Hwt Samuel Vail
Freehold 1934 115 Stanley Flicker
Freehold 1934 155 Louis Visco
Newton 1934 95 Leo Snover
Newton 1934 105 Carlton Sprague
Newton 1934 125 Herbert Hunterdon
Newton 1934 145 Thomas Lorenzo
Newton 1934 165 Edward Schultz

© 2018 JERSEY WRESTLING