First State Medalists


TeamYearWeightWrestler
Holmdel 2018 152 Scott Dupont
Carteret 2016 170 Eliias Vega
Seneca 2016 106 Joe Manchio
Union City 2016 Hwt Jonathan Beltre
Woodstown 2016 126 Travis Layton
WWP-South 2016 138 Nicholas Maher
Wayne Hills 2015 170 Daniel Kilroy
Keansburg 2014 195 Tyree Sutton
Montgomery 2014 195 Anthony Cassar
Riverside 2014 160 Christian Stackhouse
Robbinsville 2014 113 Christopher Tan
Robbinsville 2014 Hwt Tyler Gildner
Steinert 2014 106 Brandon Cray
Bordentown 2013 132 Justin McTamney
West Morris Central 2013 138 Nick Matthews
Clayton 2012 Hwt Tom Rementer
Jackson Liberty 2012 170 Nick Zak
Becton-Wallington 2011 160 James Dugan
Highland Park 2011 189 Tyler Rios
Passaic Tech 2011 130 Bryant Lighty
Passaic Tech 2011 145 Pelal Deeb
Allentown 2010 160 Ross Scheuerman
Verona 2010 189 Colin Farawell
Burlington Township 2009 103 Kevin Devoy
Burlington Township 2009 145 Codie Spatz
Burlington Township 2009 189 Jared Holliday
Bogota 2008 145 Emmanuel Ajagbe
Colts Neck 2008 135 Jimmy Somma
Hopewell Valley 2008 189 George Saliba
New Egypt 2008 112 Tom Morton
Queen of Peace 2008 103 Anthony Perrotti
Queen of Peace 2008 112 Frank Cagnina
Queen of Peace 2008 125 Matt Fusco
Sacred Heart 2008 160 Scott Kelly
Trenton Central 2008 140 Jaazziah Bethea
Hightstown 2007 215 Kenny Amponsa
Monmouth Regional 2007 152 Anthony Bongarzone
Bridgewater 2006 189 Drew Ives
Holy Spirit 2006 189 Mac Mancuso
Monroe 2005 Hwt Mike Goff
St. Joseph High School - Hammonton 2005 215 Jack Corcoran
West Orange 2005 125 Tommy Lorenzo
Cedar Grove 2004 145 Ryan Corbosiero
Newark Academy 2004 125 Jerome Greco
St. John Vianney 2004 130 Anthony Castro
St. Mary's 2003 112 Dave Greenwald
St. Mary's 2003 119 Mike Marrotta
Timber Creek 2003 119 Paul Schliep
Winslow 2003 171 Vince Jones
Bishop Ahr 2002 160 Anthony Cavico
Shore Regional 2002 Hwt Chris Gornick
Spotswood 2002 160 Jason Mar
Dumont 2001 119 Anthony Dunkin
North Warren 2001 160 Joe Casella
Pingry 2001 135 Zach Shanaman
Rumson 2001 103 Patrick Berger
West Morris Mendham 2001 160 Chris Marold
Lawrence 2000 145 Mike Savino
Wood-Ridge 2000 103 Mike Marotta
Haddon Heights 1999 171 Mel Leary
Keyport 1999 Hwt Pete Christathakis
Palmyra 1999 145 Robert Zuschnitt
Bayley-Ellard 1998 Hwt Roy Attieh
Cherokee 1998 189 Doug Easlick
Delbarton 1998 103 Ricky LaForge
Indian Hills 1998 189 Kyle Good
Point Pleasant Beach 1998 152 Jake Cairns
St. Peter's Prep 1998 112 Dave Ilaria
Kearny 1997 103 Dave Cordoba
Matawan 1997 152 Justin Haskins
Becton 1996 160 Everett Bell
Hillsborough 1996 135 Bryan Robinovitz
Kingsway 1996 215 Matt Borzio
Monsignor Donovan 1996 215 Jeremy DeNardo
Red Bank Regional 1996 215 Ashon Lovick
Sterling 1996 130 Joe Manchio
Maple Shade 1995 215 Jamie Ross
Marlboro 1995 119 Livio Dirubbo
Old Bridge 1995 151 Dorian Beaupierre
Don Bosco Prep 1994 Hwt Victor Gonzalez
Egg Harbor Township 1994 112 Dennis Lamond
Middle Township 1994 189 Scott Smith
Schalick 1994 152 Karl Haywood
Hamilton East 1993 Hwt Dom Cuniglio
Johnson 1993 152 Andy Trocznski
Newark Central 1993 Hwt Domingo Grahm
Princeton 1993 103 Ian Redding
Secaucus 1993 Hwt Alex Rodriguez
St. Joseph Regional - Montvale 1993 103 Damion Logan
St. Joseph Regional - Montvale 1993 135 Bryan Stoll
Freehold Township 1992 171 Anthony Vitola
Gloucester Catholic 1992 160 Tom McAleer
Governor Livingston 1992 125 Rich Ortega
Hammonton 1992 Hwt Jim Ciarlante
Livingston 1992 130 Anthony Ialeggio
Montville 1992 140 John LaScala
Sayreville 1992 Hwt Jim Kirk
Eastside - Paterson 1991 119 Clevans Robinson
Woodbridge 1991 119 Ed Paladino
Woodbridge 1991 125 John Novak
Garfield 1990 171 Chuck Danys
Lacey 1990 140 John Stout
Lacey 1990 145 Bryan Stout
Lakeland 1990 152 Scott Stepe
Paramus Catholic 1990 171 Rich Schafenberg
Brearley 1989 Hwt Elio Siragusa
Delran 1989 130 Nate Lashley
Elizabeth 1989 112 John Calderon
Wallkill Valley 1989 171 Shawn Onder
West Milford 1989 160 Bill Bailey
Eastern 1988 140 Pat Sofield
Hamilton West 1988 Hwt Tony Tucker
Linden 1988 135 Mark Farmer
Mainland 1988 189 Sam Natello
Ocean City 1988 152 Pat Lynch
Ocean City 1988 160 Fred Latella
Wayne Valley 1988 112 Bill Lee
Cinnaminson 1987 142 Matt Long
Clearview 1987 189 Greg Van Brill
JFK-Iselin 1987 Hwt Rob Barnes
North Brunswick 1987 109 John Libro
Pinelands 1987 189 Lester Peschko
Toms River East 1987 142 Jeff Gauthier
Burlington City 1986 171 Rich Green
Cumberland 1986 109 George Chew
Jefferson 1986 116 Tim Hennesey
St. James 1986 171 Harold Rogers
Kenilworth 1985 Hwt Tony Siragusa
NV Demarest 1985 149 Kevin Crowley
Brick Memorial 1984 130 Art Laborte
Rutherford 1984 171 Gary LiSanti
Summit 1984 142 Enzo Catullo
Freehold Boro 1983 159 Joe Oborne
Green Brook 1983 Hwt Pat Murray
Mt. Olive 1983 123 Tom Vara
St. Augustine 1983 102 Bob Malatesta
Boonton 1982 130 Scott Massaefski
Emerson 1982 136 John Donnelly
Ridgefield Park 1982 109 Pete Gonzalez
Willingboro 1982 109 Hans Houser
Bergen Catholic 1981 170 Tim Doherty
Cherry Hill East 1981 170 Greg Coolahan
Glen Ridge 1981 Hwt Joe Galioto
Holy Cross 1981 148 Rob Kuzy
Manalapan 1981 101 Tom Fasano
Manalapan 1981 135 Cary Broad
Nutley 1981 158 John Monaco
Ocean Township 1981 141 Chad Watkins
Paul VI 1981 158 Tim Curry
Voorhees 1981 101 Glenn Hall
Demarest 1980 108 Andy Shapiro
Manchester 1980 148 Mark Van Tine
Middletown South 1980 188 Rick Lovato
Ramapo 1980 148 Mark Cannon
South River 1980 129 Ron Bussey
Trenton 1980 Hwt Joe Hayes
Audubon 1979 101 James Cooper
Bloomfield 1979 Hwt Paul Effenberger
Buena 1979 135 Len Nelson
Pitman 1979 Hwt Matt Lauck
St. Benedict's 1979 170 Clarence Richardson
Absegami 1978 158 Joe Pauls
Fort Lee 1978 Hwt Brian Young
Lenape Valley 1978 122 Kevin O'Brien
North Bergen 1978 108 John Crowley
Vernon 1978 148 Jan Michaels
Kittatinny 1977 158 Jeff Santos
St. Joseph's - Metuchen 1977 170 Craig Belunes
DePaul 1976 108 Gene Mills
Hasbrouck Heights 1976 Hwt Bill Spindler
Hopatcong 1976 122 George Miller
Palisades Prk 1976 170 Tom Martucci
Penns Grove 1976 141 Glenn Nixon
Toms River South 1976 101 Mike Weidenbush
Toms River South 1976 115 Frank Major
Toms River South 1976 158 Jeff Parker
Delaware Valley 1975 141 Dave Traxinger
Delaware Valley 1975 148 Jeff Seagraves
JFK-Willingboro 1975 122 Jeff Houser
Lower Cape May 1975 148 Blair Hansen
Madison Central 1975 115 Mike Jacoutot
Parsippany Hills 1975 129 Todd Ferris
Passaic Valley 1975 135 Brian Surage
Pemberton 1975 108 Mitch Vance
South Brunswick 1975 141 John Star
Bridgewater East 1974 188 Tim Hinlicky
Bridgewater West 1974 129 Ernie Van Ness
Lyndhurst 1974 158 Keith Stiehler
Manchester Regional 1974 135 Kashif Malamusa
Mendham 1974 135 Steve Grubman
Moorestown 1974 170 Matt Riedel
Washington Township 1974 129 Tom Blaszyk
Barringer 1973 178 Dennis Joyner
Belvidere 1973 130 Dave Brandt
Berkeley Heights 1973 178 Brian Ruff
Caldwell 1973 115 Richard Subrize
Cherry Hill West 1973 168 Mike Santarpio
Delsea 1973 141 Chris Ianacone
Elmwood Park 1973 Hwt Frank Nementh
Millburn 1973 157 Bill Miron
Paterson Catholic 1973 123 Victor Hargett
Raritan 1973 Hwt Jack Coughlin
Red Bank Catholic 1973 106 Tom Seitz
Shawnee 1973 136 Dave Miller
Sparta 1973 Hwt Dennis Mills
Toms River North 1973 Hwt Bill Ellis
Whippany Park 1973 106 Dave Strunck
Bishop Eustace 1972 123 Dennis Gardner
Cedar Ridge 1972 168 Charles Motley
Haddon Township 1972 136 Richard Hicks
Howell 1972 157 Art Beins
Jackson Memorial 1972 141 Louis Rivera
Madison Township 1972 106 Tom Jacoutot
Point Pleasant Boro 1972 130 Sean Fleming
Ridge 1972 Hwt Tom Gibson
Colonia 1971 148 William Perez
Gateway 1971 123 Hans Van Brill
High Point 1971 178 Fred Swanson
Highland 1971 130 Rick Bonnette
Manasquan 1971 98 John Rodriguez
Pequannock 1971 106 Blair Lundemann
Camden Catholic 1970 178 Jerry Toy
Franklin Township 1970 157 Steve Ronsall
JFK-Paterson 1970 136 Paul Martinelli
JFK-Paterson 1970 141 Rich Figueroa
Manville 1970 106 Alex Specian
Northern Highlands 1970 168 Chris Carey
Paramus 1970 123 Len Barcelona
Paramus 1970 130 Ken Barcelona
Pompton Lakes 1970 Hwt Charles Getty
Bridgeton 1969 168 Russ Johnson
Franklin 1969 123 Charles Haywood
Middlesex 1969 168 Robert Coleman
New Providence 1969 106 John Ferrara
Pope John 1969 98 Mike Frick
CBA 1968 136 Pete Black
CBA 1968 168 Gary Sagui
Central Regional 1968 123 Allen Hess
Middletown 1968 106 James Guerrieri
Montclair 1968 130 Kenneth Swan
Montclair 1968 178 Richard Starr
Bernards 1967 Hwt James McCue
Ewing 1967 178 John Neville
Lakewood 1967 115 Howard Madsen
Oakcrest 1967 98 Louis Ware
Old Tappan 1967 148 Dave Messina
Pascack Hills 1967 Hwt Scott Berry
Pennsauken 1967 178 Mike Panarella
Perth Amboy 1967 168 James Kovacs
Randolph 1967 106 Greg Surenian
Waldwick 1967 141 Ken Freitag
Warren Hills 1967 178 Dale Baldwin
Englewood 1966 168 Ronald Jones
Irvington 1966 123 Ralph Manaker
Morris Knolls 1966 141 Fred Piotrowsky
Neptune 1966 123 Robert Tiedeman
New Milford 1966 136 Steve Ferretti
Pennsville 1966 136 Earl McCartney
St. Cecilia 1966 106 James Fiore
Triton Blue 1966 98 Ronald Gambone
Wayne 1966 141 John Lucia
West Essex 1966 178 George Mears
Williamstown 1966 115 Darwin Popow
Belleville 1965 141 Dan Bivona
Bergenfield 1965 98 Bob Hurley
Clifton 1965 106 Jeff Dreyfuss
J.P. Stevens 1965 178 Willie Thomas
Northern Burlington 1965 157 Demetrius Johnson
South Freehold 1965 136 Carlos Fontanez
South Plainfield 1965 106 Joe Lemmo
Wall 1965 178 Richard Gray
Atlantic City 1964 178 Mike Sluzenski
Brick Township 1964 157 James Grieco
Edgewood 1964 136 Bud Schramm
Essex Catholic 1964 98 James Kushner
Lenape 1964 141 David Smith
Madison 1964 Hwt Pete Jilleba
Middletown North 1964 Hwt Tom DeMarks
Passaic 1964 130 Dave Pruzansky
Piscataway 1964 168 John Smith
Saddle Brook 1964 106 Steve Gubenia
West Deptford 1964 98 Frank Pulio
East Brunswick 1963 141 Richard Aiello
East Paterson 1963 141 Jim Greutert
East Paterson 1963 168 George Galler
East Paterson 1963 Hwt Jeff Young
Edison 1963 148 Paul Padlack
Hackensack 1963 148 Reggie Williams
Long Branch 1963 148 Tom Reilly
Parsippany 1963 130 Vic Labbatte
Rancocas Valley 1963 168 Charles Miller
Scotch Plains 1963 106 Richard Gunther
Toms River 1963 106 Jay Kilpatrick
Toms River 1963 115 Ed Massey
Westwood 1963 157 Richard Knobloch
Bridgewater-Raritan 1962 178 Charles Sadowski
Cliffside Park 1962 130 Don Milone
Columbia 1962 98 Howie Kestenbaum
Deptford 1962 157 Richard Bundy
Mahwah 1962 136 William Wilson
Mahwah 1962 157 Joe Modica
Ridgefield 1962 168 Jay Levine
Southern 1962 178 Roger Holden
Tenafly 1962 123 Jim Henry
Glen Rock 1961 157 Charles Ingulli
Hawthorne 1961 130 Lou Passaro
Ridgewood 1961 168 Steve Leverich
River Dell 1961 115 Gary LaRusso
Triton 1961 106 Jack D'Amico
West Morris 1961 Hwt Tom Walsh
Pascack Valley 1960 Hwt Robert Pelsang
Westfield 1960 130 Dennis Powers
Cranford 1959 106 Bernie Silberman
Cranford 1959 178 George Craft
Hanover Park 1959 178 Ron Matakitis
Morristown 1959 157 Al Sica
Morristown 1959 168 Wayne Backes
Watchung Hills 1959 168 Fred Pauser
Hackettstown 1958 106 Ed Trinner
Hunterdon Central 1958 178 Dan Teyhan
Overbrook 1958 148 Wes Covington
Overbrook 1958 178 Sam Ellison
Clark 1957 Hwt Joseph Sisia
Hillside 1957 168 Williams Bass
Morris Hills 1957 130 Ray Storms
North Hunterdon 1957 130 Michael Leta
Roxbury 1957 141 George Johnson
Collingswood 1955 157 Dave Gurtcheff
Seton Hall Prep 1955 136 Mal Forrester
Fair Lawn 1952 106 Robert Flynn
Haddonfield 1952 141 Ed Dawson
Haddonfield 1952 Hwt Frank Townsend
Springfield 1951 146 Ed Masaitis
Springfield 1951 155 Art Larson
Leonia 1950 113 Dennis Sullivan
Leonia 1950 128 Don Wittman
Leonia 1950 146 George Fasciano
Leonia 1950 155 John Fasciano
Millville 1950 166 John Bailey
Butler 1949 134 Gene Mills
Plainfield 1949 104 John Pepe
Plainfield 1949 128 Don Williams
Ramsey 1949 Hwt Gene Bayles
Phillipsburg 1948 104 Bill Lowe
Rahway 1948 Hwt Al Ekarious
Gloucester 1947 134 Rich Eppelman
Vineland 1947 104 Louis Koering
Vineland 1947 113 Russ Romano
Vineland 1947 166 John Scavelli
Vineland 1947 Hwt Harold Frailey
Salem 1942 95 S. Seran
Woodbury 1942 145 G. Hillman
Woodbury 1942 Hwt H. Baptiste
Camden 1941 95 D. Finelli
Camden 1941 125 J. Spencer
Glassboro 1941 155 H. Jones
Lodi 1941 Hwt W. Lewis
Paulsboro 1941 103 F. Gattuso
Paulsboro 1941 115 J. Haughey
Paulsboro 1941 135 M. Croce
Paulsboro 1941 145 T. Gavvara
Paulsboro 1941 165 J. Gattuso
Paulsboro 1941 175 P. Limanni
Paulsboro 1941 Hwt J. Limanni
Somerville 1940 125 J. Teicher
Somerville 1940 135 H. Teicher
North Plainfield 1939 95 M. D'Amico
Dayton 1938 175 J. Neville
Dover 1938 115 F. St. Angelo
Thomas Jefferson 1938 115 N. Kapustinsky
Thomas Jefferson 1938 135 Dom Lepore
Thomas Jefferson 1938 155 D. Haller
Thomas Jefferson 1938 165 Ben Danik
Washington 1938 95 B. Tedesco
Bound Brook 1937 175 William Zydiak
Roselle Park 1936 95 Herb Farrell
Teaneck 1935 125 Ludlow Gibbons
Teaneck 1935 Hwt Ken Brown
Union 1935 95 Leon Moorman
Union 1935 175 Norman Hansen
Blair 1934 135 George Beban
Blair 1934 Hwt Samuel Vail
Freehold 1934 115 Stanley Flicker
Freehold 1934 155 Louis Visco
Newton 1934 95 Leo Snover
Newton 1934 105 Carlton Sprague
Newton 1934 125 Herbert Hunterdon
Newton 1934 145 Thomas Lorenzo
Newton 1934 165 Edward Schultz

© 2018 JERSEY WRESTLING